Δράσεις

Παράσταση καραγκιόζη στο σχολείο μας

Την Παρασκευή, 8 Μαρτίου, οι μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ τάξης του σχολείου μας είχαν τη χαρά να παρακολουθήσουν και να διασκεδάσουν με τις περιπέτειες του Καραγκιόζη και της παρέας του.

Για την ιστορία, ο Καραγκιόζης είναι ο κεντρικός χαρακτήρας του τούρκικου και του ελληνικού ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ. Στα τούρκικα ονομάζεται Karagöz (Καραγκόζ) ή Karagiöz (Καραγκιόζ) που σημαίνει Μαυρομάτης.

Η παλαιότερη μαρτυρία για παράσταση Καραγκιόζη στον ελλαδικό χώρο χρονολογείται το 1809 και την τοποθετεί στην περιοχή των Ιωαννίνων.

Ο Καραγκιόζης, ως λαϊκός ήρωας, εκπροσωπεί το φτωχό, εξαθλιωμένο, πονηρό Έλληνα, στο περιβάλλον της Τουρκοκρατίας. Είναι καμπούρης, ξυπόλυτος και περιστοιχίζεται από την οικογένειά του, το φίλο του Χατζηαβάτη, το θείο του Μπάρμπα-Γιώργο και άλλους χαρακτήρες. Ζει σε μία παράγκα απέναντι από το σεράι (το παλάτι) του Βεζίρη.