Ιντερλαντ Certificate
Δράσεις

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Γίνε Ήρωας του Διαδικτύου”

Βοηθώντας τα παιδιά να πλοηγούνται με ασφάλεια και αυτοπεποίθηση στον κόσμο του διαδικτύου.

Για να μπορούν να αξιοποιούν πλήρως το διαδίκτυο, τα παιδιά πρέπει να είναι κατάλληλα προετοιμασμένα ώστε να παίρνουν έξυπνες αποφάσεις. Το πρόγραμμα “Γίνε Ήρωας του Διαδικτύου” δίδαξε στους μαθητές/τριες της Ε΄ και ΣΤ΄τάξης τις βασικές αρχές της ψηφιακής ιθαγένειας και ασφάλειας, ώστε να μπορούν να εξερευνούν τον διαδικτυακό κόσμο με σιγουριά.

Οι πέντε βασικές θεματικές ψηφιακής ασφάλειας και ιθαγένειας του προγράμματος που υλοποίησαν οι μαθητές/τριες είναι:

moirasou

Γίνε Ήρωας του Διαδικτύου παίζοντας

Το Ίντερλαντ είναι ένα συναρπαστικό διαδικτυακό παιχνίδι που κάνει την εκμάθηση της ψηφιακής ασφάλειας και της ψηφιακής ιθαγένειας διαδραστική και διασκεδαστική – όπως ακριβώς είναι και το ίδιο το διαδίκτυο.

Περιλαμβάνει 4 διασκεδαστικά παιχνίδια:

• Βουνό της Επίγνωσης: Μοιράσου αλλά φυλάξου
  • Πύργος του Θησαυρού: Κράτα καλά τα μυστικά σου
  • Βασίλειο της Ευγένειας: Η κουλ συμπεριφορά είναι η καλή συμπεριφορά
  • Ποτάμι της αλήθειας: Μην την πατάς με την απάτη

Παίζοντας, τα παιδιά βοήθησαν άλλους Ιντερναύτες να καταπολεμήσουν κακότροπους χάκερ, ηλεκτρονικούς ψαράδες, υπερκοινοποιητές και εκφοβιστές, εξασκώντας τις δεξιότητες που χρειάστηκαν για να είναι σωστοί πολίτες του ψηφιακού κόσμου.

laptop graphic el gr 1

Στην ολοκλήρωση της κάθε θεματικής, το κάθε τμήμα των τάξεων Ε΄ και ΣΤ΄ έλαβε πιστοποιητικά διαδικτυακής Νοημοσύνης, Εγρήγορσης, Οχύρωσης και Ευγένειας.