IMG 20240220 123156
Δράσεις

Bookworms!

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου που γιορτάζεται στις 2 Απριλίου, μιλήσαμε στο μάθημα των Αγγλικών για τον γνωστό και αγαπημένο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Τα παιδιά παρακολούθησαν βίντεο με αφήγηση παραμυθιών του στα Αγγλικά και διάβασαν γνωστές ιστορίες και από άλλους γνωστούς παραμυθάδες, όπως οι Αδερφοί Γκριμ και ο Τσαρλς Περώ. Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης διαβάζουν συχνά τα ξενόγλωσσα παραμύθια της σχολικής μας βιβλιοθήκης, γράφουν τις εντυπώσεις τους και σήμερα έπαιξαν στο κουκλοθέατρο την Κοκκινοσκουφίτσα στα αγγλικά. Ήταν μια διασκεδαστική και με πολλά μηνύματα ημέρα! Ενισχύουμε την φιλαναγνωσία, την επαφή με την ξένη γλώσσα και τη μάθηση μέσα από διασκεδαστικές δραστηριότητες!